EVENT REPORTS – October’s eventing round-up….

 
Event reports sponsored by Elite Horse Owners
 
Sarah Carless reports …
 
Askham Bryan College 
 
Ashley Suddes and A Touch of Brandy made it two wins from two starts as they took the honours in BE80(T) Section F. 
 
James Sommerville and Hanslough Bob ended their season on a high with a third win as they were victorious in BE100 Section H. Equally Charlotte Wood and Hoscos Heraldik continued their good form winning BE100 Section I as did Sadie Abel who made it two wins in a row topping Novice under 18 Section O with Ericantos VDB. And there was a third win as Catherine Hill and Miss Emily bagged top honours in BE100 Open Section L. Whilst Lucy Bullas and Master Jack collected their fourth win of the year in Open Novice section P. 
 
Connie Warde Adam and Chilli Chap started their good end to the season with a win in BE100 Under 18 Section K, with the pair going on to win at Oasby too. On five previous occasions Nicola Wilson and Elite Jaguar topped their classes and they made it a sixth win in 2017 topping Novice Section N – meaning they have won every competition they have completed this year. 
 
Other section results; BE90 Section A Jordan Kavanagh, Miss Offaly Skippy; BE90 Section B Paula Jane Holden, Pallasgreen Promise; BE90 Section C Sara Bowe, Garthfach Vex; BE90 Open Section D Jeanette Brakewell; BE80(T) Section E Olivia Wright, Javana; BE80(T) Section G Olivia Rogers, Taihirion Colorado Blue; BE100 Section J Teri England, Coady Bay Logic; Novice Section M Carlos Parro, Quick Comet. 
 
Broadway
 
The regional finals at Broadway proved popular, with two sections giving riders the chance to qualify for the Mitsubishi Motors Cup. In all ten riders gained their places in the BE100 Championship but the honours went to Joanne Watts and Churchside Reflection (Section B) and Tracey Crane and Henry The Hunter (Section C). 
 
It was a winning weekend for the New Zealand camp with Dan Jocelyn winning the Intermediate Novice (Section Q) with Fjury by 4.3 marks, and Jesse Campbell winning Novice Section M with Morning Fawlty by 8.2 penalties marking their third win of the year. 
 
It was a winning end to the season for Harriet George and Challenge Accepted, who walked away victorious in BE100 Open Section D. This season the pair has been in the top 10 in eight of their ten outings, winning on three occasions, and booking their place to the BE100 Mitsubishi Motors Cup final with a second place at Weston Park. 
 
It was an eighth win for Holly Woodhead and Global H in Novice Section O, and their fourth in a row marking an incredible season for the pair. 
 
Other section results; BE100 Section A Becky Woolven, Whipper Snapper II; BE100 Section B Daniele Bizzarro, Glenbrook Kroon; BE90 Section E Hannah Leeson, Fernhill Beach Boy; BE90 Section F Ffion Loring, Flamenca Z; BE80(T) Section G Erica Murphy, Welton Artemis; BE80(T) Natasha Smith, Gortgarrow Willow; BE100 Section J Lauren Yallop, Billy Beaufort; BE100 Section K Bernie Wharfe, Coretto; BE100 Open Section L Aoife Clark, Homme D’HototM; Novice Section N Lizzie Doolittle, Penstrumbly Jubilee; Open Novice section P Eleanor Hope, Porsch Pride. 
 
Norton Disney
 
Norton Disney provided the final chance for riders to qualify for the BE100 Mitsubishi Motors Cup. Section K attracted 38 entries and from this seven qualified for the championship. But the winner was Lois Teal riding Z7 Catastophe, their first win of the year and when they needed it the most. 
 
There were joint winners in BE80(T) Section B as Marie Rippingale (riding Frankies Puzzle) and Victoria Palmer (riding River Diamond) tied for first place. It was a first win for both combinations. 
 
With eight top ten fiishes already this year, Stephanie Lynch and Cool Sunrise finally claimed a win as they were victorious in BE90 Section N. Meanwhile it was a second win of the year for Kyla Grieve and Culmore Frank as they won BE90 Section O. it was also a second win of the year for Jessica Watts and Shannondale Bressie in BE100 Section I, and for Ellis Moreton in BE100 Open Section J with Elsinore Els, winning on a score of 18.3. In winning BE90 Section R Charlotte Wood and Hoscis Heraldick made it three wins in 2017, winning on a score of 19.3. 
 
Richard Jones finished his season off in style taking both first and second in Open Novice Section U, winning with Kilballyboy Bob and finishinf second on River Law. 
 
Other section results; BE80(T) Section A Scarlett Bracey, Beagh Man; BE80(T) Section C Samantha Bebbington, Cadland Autumn Promise; BE100 Section D Rosalind Canter, Grafics; BE100 Section E Heidi Woodhead, Harieko DHI; Novice Section F Lauren Shannon, Brutus G; Novice Section G Piggy French, Hardy Warrior; BE100 Section H James Sommerville, Master Ramiro; BE100 Under 18 Section L Jemina Snipe, Chebsey Mint; BE100 Under 18 Section M Angus Williams, Coloured Boy IH; BE90 Section P Jordan Kavanagh, Ice Man III; BE90 Section Q Isabel White, Frayford Charisma; Novice section S Lauren Allin, The Aviator III; Novice Section T Mary Edmundson, Clonmore Lily, Pony Open Novice Section V Freya Partridge, Master Macky.
 
Little Downham (3)
 
Section Results; BE90 Section A Hayley Crush, Stitched Up; BE90 Section B Andrea Jansen, Carrick Warcraft; BE90 Section C Charlotte Long, Aventurine; BE90 Open Section D Caroline Day, Brother Barnaby; BE90 Regional Final Section E Charlotte Bull, Cheeky Casper; BE80(T) Section  F Aimee Pomfret, Ghana Spartacus; BE80(T) Section G Christina Higgs, Toblerone III; BE80(T) Section H Alice Brown, Castleblakeney Puzzle; BE100 Section I Alyson Parker, JJ Malone; BE100 Section J Caroline Day, Fenomeen L; BE100 Regional Final Section K Morgan Wyatt, Baylew Enigma; BE100 Opeb Section L Becky Morrish, Kilsallagh Cathal; BE100 Under 18 Section M Summer Nicholls, Alfie XXVI; Novice Under 18  Section N Alice Kilham, Jigilo Junior; Open Novice section O Katie Berriman Davies, MGH Kings Street; Intermediate Section P Carlos Parro, Goliath III; Intermediate Section Q Isabel White, Quite Something; Open Intermediate Section R Will Furlong, Livingstone II; Open Intermediate Under 21 Section S Sam Ecroyd, Cooley Currency; Advanced Section T Izzy Taylor, Perfect Stranger; Novice Section U Georgie Sturgis, Desart Metro; Novice Section V Freddie Gover, Deutz; Novice section W Elisabeth Halliday Sharpe, Castana Bay. 
 
 

Read Previous

Andrew Hoy named patron of the Wobbleberry Challenge  

Read Next

Johnstone delivers at Arran Station